O ALBUMIE

Polscy muzycy w fotografii – album fotograficzny autorstwa Andrzeja Tyszko

Album „Twarze Muzyki” ukazuje elitę polskiej sceny muzycznej i zawiera 150 wyjątkowych fotografii 70 muzyków i zespołów autorstwa Andrzeja Tyszko wykonanych w latach 1982 i 2015.
Większość zdjęć powstała w okresie stanu wojennego, w czasie wyjątkowego rozkwitu znaczenia muzyki, która wtedy dla młodych ludzi była znakiem wolności i buntu.

Album składa się z czterech rozdziałów: Rock, Pop & Blues, Jazz i Muzyka poważna, których głównymi bohaterami są
Tomasz Stańko, Kora, Maanam, Stanisław Sojka, Tadeusz Nalepa, Kayah, Kombi, Ewa Bem, Lady Pank, Marek Piekarczyk, Lombard, Bajm, Oddział Zamknięty, Perfekt, T Love i wielu, wielu innych.

Dodatkowo w czwartym rozdziale zaprezentowanych jest ponad 40 okładek płyt autorstwa Andrzeja Tyszko.

Zarówno polska muzyka rozrywkowa, jazzowa, jak i poważna od kilku dekad prezentuje bardzo wysoki poziom. O mniejszym powodzeniu krajowych wykonawców na arenie międzynarodowej decydowały warunki polityczne i bariera językowa. Choć to dźwięk i treści zdają się być najistotniejsze, to ogromną rolę odgrywa także aspekt wizualny. W tym także znakomite okładki płyt i fotografie muzyków. Andrzej Tyszko zgrabnie balansujący między wysoką sztuką a fotografią komercyjną, to postać szczególnie istotna dla dokumentowania przemian w muzyce, modzie i obyczajach, jakie miały miejsca od lat 70. minionego stulecia. Album poświęcony polskim muzykom doceniają zarówno miłośnicy fotografii, jak i fani czy dokumentaliści minionych czasów. Ostatnie kilkanaście lat realnego socjalizmu oraz pierwsza dekada dzikiego kapitalizmu to był świetny czas dla muzyki. Doskonały moment, by ważne treści zamienić w emocje. I takie też są treści ukryte między wierszami, jakie można dostrzec, patrząc na karty, gdzie sednem są muzycy w fotografii. Niektóre gwiazdy muzyki polskiej nadal są aktywne na scenie, inne zostały całkiem lub częściowo zapomniane. Album fotograficzny z muzykami pozwala także ocenić, jak czas zmienił młode i często zbuntowane twarze. Porównując z aktualnie dostępnymi fotografiami czy materiałami medialnymi, można zauważyć, jak bardzo zmienili się współcześni gwiazdorzy i dawni rebelianci. Polscy muzycy lat 80. i 90 XX wieku nadal mają wiele do powiedzenia, choć i są tacy, którzy nowatorstwa nie wnoszą. I to także można wyczytać, uważnie zerkając w fotografie Andrzeja Tyszko. Na kartach albumu nie brakuje również reprodukcji okładek płyt autorstwa cenionego artysty. W czasach popularności formatów cyfrowych nabierają jeszcze większego znaczenia. Twarze Muzyki to starannie przygotowany i wydany album, który można przeglądać na wiele sposobów. Sztuka i prawdziwa opowieść.