O autorze – Tyszko Andrzej

Autor Andrzej Tyszko

Andrzej Tyszko swoje pierwsze projekty artystyczne realizował na początku lat 70-tych, będąc współzałożycielem Grupy Twórczej „Zwyczajna 44”. Owocem pracy tej czteroosobowej grupy było pięć socrealistycznych wystaw stanowiących odzwierciedlenie otaczającej twórców socjalistycznej rzeczywistości. W swoich pracach sprzeciwiali się oni bezdusznej szarości życia, w której przyszło im dojrzewać.

Drugim obszarem zainteresowań Grupy był akt. Powstały cztery interesujące wystawy dotyczące tego tematu, w których widoczna była z jednej strony fascynacja twórców otwartą i bezpretensjonalną nagością, a z drugiej poszukiwanie indywidualnej interpretacji tego ponadczasowego tematu. W latach 1974 – 80 powstało łącznie dziewięć wystaw, które były eksponowane w ponad 30 miastach Polski.

Profesjonalną działalność Andrzej rozpoczął na początku lat 80-tych. Do roku 1987 stworzył ponad 60 okładek płyt i wielu plakatów dla najwybitniejszych muzyków sceny polskiej. Dzięki jego wrażliwości i wyostrzonej umiejętności wnikliwego postrzegania wykonane przez niego portrety trafnie oddają istotę fotografowanej osoby. czego wyrazem stały się wyjątkowo piękne i głębokie portrety wybitnych polskich muzyków.

W latach 1987-1990, na zamówienie Norweskiego Stowarzyszenia Jazzowego wykonał portrety całej plejady norweskich jazzmanów. Po powrocie do Polski, w roku 1990 założył autorskie studio fotografii reklamowej – „Tyszko Fotografia” i bardzo szybko stał się jednym z najbardziej wziętych fotografów komercyjnych.

Niezależnie od działalności komercyjnej Andrzej Tyszko przez całą swoją drogę artystyczną nieprzerwanie uprawiał fotografię aktu, w której najbardziej interesuje go czysta forma. Za pomocą ciała, światła i czasu tworzy odkrywcze, bardzo malarskie i pełne dramatyzmu oraz poezji obrazy.

Głównym tematem fotografii Andrzeja, zarówno w sztuce jak i w reklamie, są ludzie. Ukazuje ich w sposób bardzo szlachetny, a zarazem odważny i nowoczesny. Jego receptą na dobry portret jest odnalezienie cząstki siebie w fotografowanej osobie.

Łącznie Andrzej Tyszko zaprezentował siedem wystaw indywidualnych. W przygotowaniu ósma: Norwescy muzycy jazzowi.

OD AUTORA

Wydanie tego albumu jest dla mnie wydarzeniemwyjątkowym ponieważ jest ukoronowaniem 33 latpasjonującej pracy z muzykami.Bardzo im dziękuję. To oni są prawdziwymi bohateramitego albumu.Mimo, że z jednymi widziałem się tylko jeden raz, a zinnymi pracuję i przyjaźnię się od trzydziestu lat to każdezdjęcie w tym zbiorze jest owocem artystycznegopołączenia, dowodem zaistnienia magicznej chwili, bezktórej dobry portret powstać nie może.

Większość zdjęć w albumie zrobiłem w latachosiemdziesiątych, w okresie stanu wojennego.W tym zniewolonym, biednym, szarym,reglamentowanym świecie muzyka była najlepszymsposobem na demonstrowanie swojej odrębności azarazem wentylem dla stłumionego gniewu młodegopokolenia. Nowi idole zawładnęli sercami i umysłamimłodzieży a mnie przypadł w udziale przywilej pracy znimi. Każda sesja była nową znajomością, nowymwyzwaniem, nową podróżą.Dziś ogarnia mnie poczucie radości i satysfakcji, że jatam wtedy byłem i mogłem coś własnego i pozytywnegodo tej nowej fali wnieść.Dla mnie był to także czas odkrywania swojegofotograficznego widzenia i rozumienia ludzi. Wtedy tegonie dostrzegałem ale dziś widzę, że ten okres ukształtowałmnie nie tylko zawodowo ale także na wielu innychpoziomach życia.

Kilka słów o technice: dziś w epoce komputerów możnawyprodukować każdy obraz ale w tamtych czasachkomputerów nie było i wszystkie zaprezentowane walbumie zdjęcia powstały w sposób czysto fotograficzny.